Dlaczego warto zostać terapeutą zajęciowym?

Terapeuci zajęciowi są obecnie coraz częściej poszukiwani na rynku pracy – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Nic dziwnego, to zawód potrzebny społecznie, pomagający osobom starszym lub z niepełnosprawnością. Jeśli jesteś osobą pełną empatii i czujesz naturalną potrzebę niesienia pomocy – to praca stworzona dla Ciebie!

Czym zajmuje się terapeuta zajęciowy?
Praca polega na prowadzeniu odpowiednio dobranej terapii zajęciowej, która pomaga uczestnikom odnaleźć się w życiu społecznym oraz daje im szansę na usamodzielnienie. Zajęcia zorientowane są zwykle na integrację ciała i umysłu, dzięki czemu terapeuta dba nie tylko o rozwój fizyczny pacjenta, ale daje mu również wsparcie psychiczne.

Jakie są zadania terapeuty zajęciowego?
Przede wszystkim terapeuta powinien umieć rozpoznać potrzeby biologiczne, psychiczne i społeczne swoich podopiecznych. Na ich podstawie bowiem układa plan terapii, a następnie wdraża go w życie. Terapeuta powinien monitorować i oceniać przebieg całego procesu oraz zapewniać swoim pacjentom bezpieczeństwo podczas zajęć.  Do jego obowiązków należy także nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu ze swoim podopiecznym, jego rodziną oraz współpraca z lekarzami, dbającymi o ogólny stan zdrowia pacjenta.

Jak wygląda terapia?
Terapia powinna zostać indywidualnie dobrana do stanu zdrowia i potrzeb pacjenta. Wyróżniamy różne jej rodzaje, jak na przykład:

– arteterapia – terapia przy pomocy sztuki, która polega na tworzeniu obiektów artystycznych, wyrażaniu ruchu przez taniec i muzykę lub odgrywaniu przedstawień teatralnych;

– ergoterapia – terapia przez wykonywanie różnych rodzajów pracy, jak garncarstwo, ogrodnictwo czy stolarstwo;

– estetoterpia – terapia skupiająca się na doznaniach płynących z natury, jak np. spacer po lesie;

– zajęcia relaksacyjne – terapia, która w celach relaksu pobudza różne zmysły.

Jak można zostać terapeutą zajęciowym?
Osoba pełna empatii i chęci do pomocy połowę sukcesu ma już za sobą! Tytuł zawodowy można uzyskać poprzez ukończenie dwuletniej szkoły policealnej na kierunku terapeuty zajęciowego. Solidne przygotowanie do pracy w zawodzie powinno obejmować zarówno wykłady, jak i ćwiczenia praktyczne. Pod koniec II klasy odbywa się egzamin potwierdzający kwalifikację do pracy.

Terapeuta zajęciowy – rynek pracy i zarobki
Na rynku pracy zainteresowanie terapeutami zajęciowymi cały czas rośnie. To zawód, który daje wiele możliwości, także poza granicami naszego kraju – za granicą, zwłaszcza w bogatych państwach zapotrzebowanie na tego typu pracę  jest bardzo duże. Terapeuta zajęciowy może podjąć pracę w sanatorium, hospicjum, zakładzie opiekuńczym, ośrodku rehabilitacyjnym, szpitalu, klubie seniora czy domu opieki społecznej. Średnia zarobków dla terapeuty zajęciowego w Polsce wynosi około 3000 zł brutto.

Czujesz potrzebę pomagania osobom wykluczonym społecznie? To zawód, który da Ci pewną pracę w Polsce i za granicą oraz zagwarantuje poczucie spełnienia. Decydując się na kierunek terapeuty społecznego w szkole policealnej Elpax, zyskujesz dodatkowo dogodne warunki do komfortowego zdobywania wiedzy – zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne oraz egzamin kwalifikujący odbywają się w tym samym budynku. Chcesz poszerzyć swoje perspektywy na przyszłość? Kliknij tutaj i dowiedz się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *