Opiekun medyczny – obowiązki, zarobki, perspektywy

W związku z postępującym starzeniem się społeczeństwa, na rynku pracy coraz częściej poszukuje się opiekunów medycznych. Jeśli czujesz potrzebę niesienia pomocy chorym i jesteś osobą pełną empatii, wybór tego zawodu może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Kim jest opiekun medyczny?
Opiekun medyczny to osoba, która pomaga w codziennych czynnościach ludziom chorym, starszym i niesamodzielnym. Nie tylko profesjonalnie wspiera pacjentów w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych, ale także umiejętnie rozpoznaje ich problemy. Praca  opiekuna w dużej mierze opiera się na współpracy z pozostałym personelem medycznym chorego podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. To niezwykle potrzebny społecznie zawód, który przynosi wiele satysfakcji osobom o dużej empatii i świetnych umiejętnościach komunikacyjnych.

Czym dokładnie zajmuje się opiekun medyczny?
Podstawowym obowiązkiem opiekuna medycznego jest dbanie o możliwie jak największy komfort i bezpieczeństwo pacjenta podczas podstawowych aktywności życiowych. Równie ważne są czynności pielęgnacyjne, jak np. działania związane z mobilnością, higieną czy odżywianiem chorego. Opiekun medyczny stanowi duże wsparcie dla pozostałego personelu, dlatego większą część obowiązków wykonuje na zlecenie pielęgniarki. Wybór tego zawodu daje również możliwość samodzielnej pracy – w domu pacjenta, świadcząc opiekę indywidualną.

Perspektywy pracy jako opiekun medyczny
Osoba, która uzyskała tytuł opiekuna medycznego może podjąć pracę w wielu miejscach, tj. szpitalach, niepublicznych zespołach opieki zdrowotnej, fundacjach i stowarzyszeniach, hospicjach, sanatoriach, zakładach opiekuńczo-leczniczych czy domach i ośrodkach pomocy społecznej. W Polsce zarobki opiekuna medycznego to średnio 2900 zł brutto. Po uzyskaniu tytułu z powodzeniem można szukać pracy również poza granicami naszego kraju, gdzie opieka nad pacjentami zwykle odbywa się w ich domach.

Jak zostać opiekunem medycznym?
Tytuł opiekuna medycznego można uzyskać w szkole policealnej – aby wziąć udział w rekrutacji, należy mieć średnie wykształcenie. Nauka, polegająca na zdobywaniu wiedzy teoretycznej i praktycznej, trwa rok i kończy się egzaminem, który ma na celu zweryfikowanie wiedzy uczniów. Certyfikat kwalifikacji zawodowej umożliwia pracę w Polsce i na terenie całej Unii Europejskiej. Dlatego w Elpax dbamy o o profesjonalizm i wiedzę naszej kadry oraz umożliwiamy komfortowe warunki egzaminu, zapewniając, że odbędzie się on w budynku szkoły.

Czujesz, że zawód opiekuna medycznego to właśnie Twoja szansa na poszerzenie swoich perspektyw? Przekonuje Cię pewny zawód i pensja? Kliknij tutaj i dowiedz się więcej o tym kierunku w szkole policealnej Elpax.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *