Jak zostać doradcą zawodowym?

Rynek pracy bywa pełen zakrętów, wybojów, dziur i ślepych uliczek. Im więcej dostępnych zawodów i potencjalnych miejsc zatrudnienia, tym trudniejszy staje się wybór. Osoby zagubione, niepewne lub rozczarowane swoimi poprzednimi decyzjami znajdują pomoc u doradcy zawodowego. A gdzie doradca zawodowy znajduje swój sukces?

jak zostać doradcą zawodowym

Nie jest prawdą, że doradca zawodowy pomaga jedynie osobom młodym, dopiero wchodzącym na rynek pracy, choć faktycznie stanowią oni sporą grupę docelową jego usług. W gruncie rzeczy rolą doradcy jest wysłuchiwanie, badanie, a następnie wskazywanie drogi ludziom w różnym wieku oraz znajdującym się na różnych etapach kariery. Będą to więc zarówno:

  • osoby świeżo po studiach,
  • pracownicy z pewnym już stażem, ale potrzebujący zmiany,
  • jak i ci, którzy z różnych powodów stracili zatrudnienie i nie są w stanie samodzielnie wrócić do pracy.

Każdemu z nich doradca zawodowy powinien mieć coś wartościowego do zaoferowania. Jak dojść do poziomu, w którym jest to możliwe?

Kwalifikacje i kompetencje doradcy zawodowego
Jedną z podstaw do rozpoczęcia działalności doradcy jest wykształcenie wyższe. Najczęściej przyszli pracownicy tej branży kształcą się w takich obszarach jak zarządzanie, psychologia czy przedsiębiorczość. Wiele uczelni wyższych oferuje ponadto kierunki i specjalności bardziej zawężone do omawianej profesji, jak choćby doradztwo personalne czy socjologia pracy. Nie ma tu więc jednej odpowiedzi poza tą, że dyplom na pewno warto mieć.

Aby zostać doradcą zawodowym, oprócz wiedzy czysto teoretycznej trzeba jeszcze nieco praktyki. Ważne w zawodzie umiejętności można nabyć na różnego rodzaju kursach przygotowawczych, a także na studiach podyplomowych, które stawiają na praktyczną stronę kształcenia. Wielu dobrych doradców w swoim CV posiada właśnie ukończenie studiów podyplomowych na kierunku doradztwo zawodowe i przedsiębiorczość. Solidne, dwuletnie studia są w stanie dobrze przygotować cię do pracy doradczej na różnych płaszczyznach. A tych jest co najmniej kilka…

Jak zostać doradcą zawodowym – ścieżki kariery
Zapotrzebowanie na dobrze wykwalifikowanych doradców zawodowych dotyka różnych miejsc. Wiele osób zaczyna karierę w szkołach, urzędach pracy czy poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Są one dobre na start, ale nie na dłuższą metę ze względu na niskie zarobki. Zdecydowanie lepiej pod tym względem jest w biurach doradztwa personalnego lub korporacjach o bardzo różnym profilu działalności, które zatrudniają doradców po to, by regularnie rozmawiali z ich pracownikami, pomagali im wyznaczać cele, badali ich potrzeby i wskazywali odpowiednie stanowiska. Na tym szczeblu może być to praca bardzo dobrze płatna, choć odnajdą się w niej tylko najlepsi.

Jest jeszcze trzecia gałąź – związana z nauką i dydaktyką. Zwykle realizuje się ją w ramach takich dziedzin jak psychologia, pedagogika czy przedsiębiorczość. Doradcy, którzy decydują się na pracę bardziej teoretyczną, przekazują swoją wiedzę za pośrednictwem prasy branżowej, udzielają się w środowiskach naukowych i szkolą młodych adeptów.

Perspektyw dla doradcy zawodowego jest więc wiele, a możliwości zatrudnienia nie ograniczają się tylko do szkół czy biur pośrednictwa pracy. Kluczem do sukcesu na tym polu jest jednak dobre przygotowanie merytoryczne okraszone sensowną dawką praktyki. Gdy o nie zadbasz, dróg do samorealizacji z pewnością nie zabraknie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *