Operator wózka widłowego – wszystko, co potrzebujesz wiedzieć

Obsługa wózka widłowego wbrew pozorom nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać komuś, kto nigdy nie miał z nim czynienia. Nie bez powodu operatorem wózka nie może zostać każdy. Jakie zatem warunki trzeba spełniać, by móc legalnie zasiąść za kierownicą tego fascynującego pojazdu?

Aby uzyskać uprawnienia do obsługi wózka widłowego, musisz przejść profesjonalne szkolenie i zdać egzamin państwowy.

Osoby aplikujące na stanowisko operatora wózka jezdniowego z napędem silnikowym – bo tak formalnie nazywa się wózki widłowe i różnego typu „paleciaki” – muszą spełniać szereg regulowanych prawem kryteriów przyjęcia. Obowiązuje minimalny wiek zatrudnienia wynoszący 18 lat oraz przynajmniej podstawowe wykształcenie. Pracodawcy należy również przedłożyć orzeczenie lekarskie o zdolności do pracy, które powinno uwzględniać badanie wzroku i słuchu, gdyż ich poważne wady uniemożliwiają bezpieczne wykonywanie zawodu operatora. Na tym jednak nie koniec…

Kwalifikacje zawodowe operatora wózka widłowego
Aby móc obsługiwać wózek, przede wszystkim trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia, potwierdzone egzaminem państwowym. Do ich uzyskania konieczne jest ukończenie kursu zawodowego, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. W jego trakcie kursant zdobywa wiedzę na temat budowy wózka widłowego, zasad rozładunku czy kontroli technicznej, poznaje obowiązki operatora, a następnie uczy się prawidłowo i bezpiecznie obsługiwać pojazd. Szkolenia dla przyszłych operatorów wózków widłowych organizowane są przez uprawnione do tego jednostki dydaktyczne. Na Śląsku taki kurs można zrealizować w Centrum Perspektyw Elpax w Bytomiu, które na miejscu przeprowadza również egzamin państwowy.

Jako operator wózka widłowego możesz pracować w różnego rodzaju składach, magazynach, sklepach wielkopowierzchniowych i zakładach przemysłowych.

Gdzie może pracować operator wózka widłowego?
Miejscem pracy operatora wózka jezdniowego są wszelkiego rodzaju magazyny, składy, place budowy, fabryki itp. Jego głównym zadaniem jest przemieszczanie wielkogabarytowych towarów pomiędzy wyznaczonymi punktami załadunku i rozładunku, np. z ciężarówki, wagonu pociągu czy samolotu do magazynu i odwrotnie. Oprócz tego operator zajmuje się:

  • transportowaniem materiałów w obrębie magazynu lub pomiędzy magazynem a halą produkcyjną czy sklepem;
  • układaniem towaru na odpowiednich miejscach w składzie;
  • porządkowaniem palet i przestrzeni magazynowej;
  • przeprowadzaniem regularnych kontroli i podstawowego serwisu obsługiwanego sprzętu.

W niektórych miejscach pracy kompetencje te zostają rozszerzone o inne obowiązki, takie jak przegląd dostarczanego towaru pod kątem jego zgodności z zamówieniem czy kontrola jakości. Wszystkie te z pozoru proste zadania wymagają precyzji, dokładności i dobrego wyczucia. Nie czekaj więc, tylko zapisz się na kurs i rozwiń je w sobie czym prędzej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *