Jedną z kwestii, która reguluje sposób funkcjonowania zakładu produkcyjnego i zatrudnionych w nim pracowników, jest zakres obowiązujących w nim przepisów BHP. Nie jest to zbiór przypadkowo zebranych zasad. Wręcz przeciwnie – to kompendium zaleceń, które mają znacząco poprawić komfort i bezpieczeństwo pracowników, wpływając pośrednio na jakość produktu oraz kulturę pracy.
Poruszanie się po hali – podstawowe zasady bezpieczeństwa
Przepisy BHP w halach produkcyjnych wchodzą w życie w momencie przekroczenia bramy wejściowej zakładu przemysłowego. Zanim wejdziemy do środka, musimy być poinformowani co do zasad obowiązujących w obiekcie. Co prawda regulacje obowiązujące w halach produkcyjnych i magazynowych mogą się od siebie nieco różnić, ale my skupimy się na tym, co najważniejsze, czyli przepisach ogólnych.
Do hali mogą wejść tylko pracujące tam osoby. Obiekt powinien być odseparowany od drogi lub chodnika w taki sposób, aby dostęp do niego miały wyłącznie konkretni pracownicy. Gdy wejdziemy do hali, jesteśmy zobowiązani do poruszania się w określonych ciągach komunikacyjnych. Najczęściej są one wyznaczone grubą, żółtą linią.
Hala magazynowa lub produkcyjna jest na ogół podzielona na strefy, z których każda musi być dokładnie oznaczona. Przy wejściu do hali musimy też pamiętać o obowiązkowej kamizelce i – w przypadku niektórych zakładów – identyfikatorze oraz karcie pracownika.
Zasady BHP panujące na stanowisku pracy
W zakładach produkcyjnych przepisy BHP regulują nie tylko sposób przemieszczania się, ale też określają zasady pracy na konkretnych stanowiskach. Oczywiste jest, że BHP na linii produkcyjnej obejmuje nieco inny zakres zasad w przypadku obsługi maszyn niż np. na magazynie poruszając się wózkiem widłowym.
Po pierwsze, każde stanowisko powinno być właściwie oświetlone i zaopatrzone w niezbędne narzędzia pracy. Po drugie, urządzenia elektryczne znajdujące się na nim muszą być wyposażone w przyciski bezpieczeństwa, czyli tzw. grzybki. Warto dodać, że urządzenia produkcyjne również muszą posiadać rozwiązania, które zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Należą do nich m.in.: blokady drzwi (działające w trakcie pracy), oświetlenie alarmowe, odpowiednie oznaczenia itd.
Wyposażenie pracownika na stanowisku pracy
Pracownik na stanowisku pracy powinien być wyposażony w szereg środków ochrony osobistej. Oprócz wspomnianej kamizelki należą do nich czapka lub kask, odzież robocza z ewentualnymi odblaskami, rękawice i okulary ochronne.
Warto dodać, że BHP w magazynach oraz zakładach produkcyjnych przewiduje korzystanie z ochronników słuchu, oraz dodatkowych środków ochrony przed działaniem chłodziwa, oparów itd.
Szkolenia BHP to podstawa każdego zakładu pracy
Pracodawca jest zobowiązany do przeprowadzania ogólnych, stanowiskowych szkoleń BHP, które zwykle obdywają się zazwyczaj raz w roku lub częściej jeśli zachodzi taka potrzeba. Odpowiedzialna jest za to odpowiednia osoba, która ma kwalifikacje z zakresu przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Tematyka wspomnianych szkoleń obejmuje:
- Przekazywanie informacji na temat potencjalnych zagrożeń, jakie czyhają na pracownika na wybranym stanowisku w zakładzie produkcyjnym,
- Omawianie zasad postępowania w sytuacjach awaryjnych i niebezpiecznych,
- Instruowanie pracowników z zakresu bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń z uwzględnieniem ogólnych zasad BHP,
- Podstawowe zasady stosowania środków niezbędnych do ochrony indywidualnej,
- Zasady udzielania pierwszej pomocy.
Warto również dodać, że szkolenia BHP dla pracowników magazynowych i produkcyjnych to nie tylko omawianie zagrożeń na określonym stanowisku. Pracodawca jest również zobowiązany do przeprowadzania szkoleń corocznych, w trakcie których wspomniane zagadnienia zostaną omówione w znacznie szerszym zakresie.
Zasady BHP w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnych
Pracownicy są również zobowiązani do ćwiczenia i przestrzegania określonych procedur, które obowiązują w przypadku sytuacji awaryjnych. Dlatego osoby odpowiedzialne za wdrażanie zasad BHP, powinny:
- opracować i wdrożyć szczegółowe plany awaryjne, które obejmują procedurę ewakuacji, usuwania pożarów oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
- przeprowadzać regularne ćwiczenia ewakuacyjne oraz szkolenia, których tematyką będzie pierwsza pomoc,
- wyposażyć obiekty należące do zakładu pracy w niezbędne środki gaśnicze,
- oznaczyć drogi ewakuacyjne, a także miejsca, w których przechowywane są apteczki oraz sprzęt gaśniczy,
- stworzyć zespół bezpieczeństwa, który będzie wdrażał regulacje BHP w magazynach oraz halach produkcyjnych.
Reasumując, zasady BHP dotyczące obiektów przemysłowych są bardzo sprecyzowane, a ich przestrzeganie jest warunkiem bezpiecznego wykonywania obowiązków wynikających ze stosunku pracy.