Pedagogika specjalna to dział pedagogiki – kierunek studiów, który skupiony jest na człowieku, wymagającym zarówno pomocy, jak i wsparcia w dalszym rozwoju oraz funkcjonowaniu społecznym, co może wynikać z jego różnorodnych ograniczeń, które utrudniają wspomniane procesy. Można ją podzielić na specjalne działy, odpowiadające/obejmujące konkretne dysfunkcje, które pozwalają poznać odpowiednie procesy, dzięki którym dana osoba, niezależnie od wieku jest w stanie odkrywać nie tylko własny potencjał, ale także pokonywać różnorodne trudności.
Pedagogika specjalna to jeden z tych kierunków, który w ostatnich latach zaczął cieszy się coraz większym zainteresowanie wśród przyszłych studentów, którzy chcą wspierać i pomagać w dalszym rozwoju, a także funkcjonowaniu w życiu społecznym osobom z różnego rodzaju dysfunkcjami. Stąd też przyszli jej absolwenci, mają możliwość zdobycia wieloaspektowej i wyprofilowanej wiedzy, która obejmuje problematykę związaną z osobami z niepełnosprawnością. Warto dodać, że ten kierunek studiów, a tym samym również dział pedagogiki, zajmuje się osobami w różnym wieku, tj.:
- małymi dziećmi, w których przypadku ma na celu wspieranie ich potrzeb rozwojowych;
- dziećmi w wieku szkolnym i nastolatków, posiadającymi specjalne potrzeby wychowawcze i edukacyjne;
- osobami dorosłymi, w których przypadku ma za zadanie wspierać zarówno procesy socjalizacji, jak i sfery życia zawodowego.
Działy pedagogiki specjalnej – rodzaje specjalizacji wybieranych na studiach
Jak już było wspomniane wyżej w przypadku pedagogiki specjalnej, przyszli absolwenci tegoż kierunku na studiach podyplomowych w Elpax, mogą liczyć na dość szeroki wybór pod względem specjalizacji, ponieważ wspomnianą dziedzinę pedagogiki, można podzielić na następujące działy:
- Oligofrenopedagogika – dotyczy edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną;
- Surdopedagogika – zajmuje się edukacją i rehabilitacją osób z niepełnosprawnością słuchową;
- Tyflopedagogika – przekazuje wiedzę z zakresu edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością wzrokową;
- Logopedia – daje możliwość późniejszej pracy z dziećmi i dorosłymi w kształtowaniu właściwej mowy;
- Wczesne wspomaganie dziecka – pozwala na prowadzenie terapii z dziećmi na wczesnym etapie ich rozwoju i to we wszystkich typach/rodzajach placówek szkolno-rehabilitacyjnych;
- Diagnoza i terapia pedagogiczna;
- Pedagogika resocjalizacyjna z socjoterapią – dziedzina, która pozwala na uzyskanie niezbędnych kwalifikacji zarówno do prowadzenia socjoterapii, jak i pracy związanej z resocjalizacją w ośrodkach wychowawczo-penitencjarnych;
- Edukacja, terapia oraz wspomaganie osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.