
W praktyce pedagogicznej oraz terapeutycznej bardzo często można spotkać się z terminem WWR, czyli Wczesnym Wspomaganiem Rozwoju. Czym ono jest, na czym polega, a także kto może je prowadzić i kto może z niego skorzystać? Na te wszystkie pytania odpowiemy w niniejszym tekście.
Wczesne Wspomaganie Rozwoju – na czym polega i czym dokładnie jest?
Wielu rodziców i opiekunów pewnie już słyszało o WWR. Co to jest? Mianem WWR określa się kompleksowe, specjalistyczne i intensywne w swym przebiegu zajęcia, które mają na celu stymulację podstawowych funkcji odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój psychomotoryczny. Podejmuje się je u dzieci, u których wykryto pewne nieprawidłowości oraz niepełnosprawności rozwojowe. Działania z zakresu Wczesnego Wspomagania Rozwoju podejmowane są przede wszystkim u maluchów, które jeszcze nie rozpoczęły edukacji w szkole. Dzięki temu można już na wczesnym etapie życia skorygować pewne dysfunkcje.
Jeśli jesteś rodzicem i zauważyłeś, że Twoje dziecko potrzebuje wsparcia w tym zakresie, to Wczesne Wspomaganie Rozwoju może być dla niego szansą na prawidłowy rozwój. Pamiętaj, że wszystkie dzieci, u których wykryto dysfunkcje o charakterze psychomotorycznym, mają prawo do bezpłatnej i profesjonalnej pomocy.
Kto może skorzystać z pomocy w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju?
Lista dysfunkcji objętych wsparciem udzielanych w ramach WWR jest bardzo szeroka. Wynika to z faktu, że wczesne wspomaganie rozwoju dzieci obejmuje wiele specjalizacji i jest realizowane przez fachowców, którzy wcześniej uzyskali stosowne kompetencje w ramach kierunkowych studiów wyższych oraz podyplomowych.
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka jest skierowane do maluchów, które wykazują:
- objawy niepełnosprawności ruchowej,
- afazję,
- zaburzony rozwój psychoruchowy,
- szeroko rozumianą niepełnosprawność intelektualną,
- zaburzenia autystyczne oraz objawy Zespołu Aspergera,
- problemy w obszarach prawidłowego posługiwania się narządami wzroku, słuchu oraz mowy.
Jak przygotować się do udzielania pomocy w ramach WWR?
Odpowiednie kwalifikacje to podstawa, aby profesjonalnie świadczyć wczesne wspomaganie rozwoju. Studia podyplomowe stanowią tu uzupełnienie wiedzy specjalistycznej na takich kierunkach jak pedagogia, psychologia, logopedia, a także terapeutyka pedagogiczna i fizjoterapia.
Studia podyplomowe WWR – podstawowe zagadnienia
W trakcie studiów osoba, która zainteresowana jest prowadzeniem WWR w przedszkolu, powinna na początek zapoznać się z podstawowymi metodami terapeutycznymi, które będą realizowane w jej pracy. Należą do nich zajęcia ruchowe (tak w sali, jak i na świeżym powietrzu), terapia logopedyczna oraz pedagogiczna, terapia prawidłowego funkcjonowania ręki, a także fizjoterapia. Czasami we wczesnym wspomaganiu rozwoju istotna jest też terapia psychologiczna, która ułatwia odkrycie relacji przyczynowo-skutkowych pomiędzy otoczeniem dziecka, a jego dysfunkcyjnością.
Współpraca z rodzicami – ważna na każdym polu
Przyszły specjalista z zakresu WWR powinien również wiedzieć, jak ważna w jego pracy jest kooperacja z rodzicami. To dzięki niej metody terapeutyczne są spójne i tym samym – kontynuowane w domu.
Celem współpracy z rodzicami jest również:
- zachęcenie rodziców do aktywnego udziału w podejmowanych działaniach terapeutycznych,
- uwzględnienie zmieniających się potrzeb dziecka w nakreślaniu programu terapii.
Współpraca z reprezentantami innych dziedzin naukowych
Osoba, która jest zainteresowana realizowaniem działań terapeutycznych w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju dziecka, powinna również poznać mechanizmy współpracy z innymi specjalistami. To dzięki nim można ustalić kompleksowy program ćwiczeń oraz – jeśli zajdzie taka potrzeba – zmodyfikować go, aby lepiej odpowiadał potrzebom malucha.
Jak zostać specjalistą z dziedziny Wczesnego Wspomagania Rozwoju dziecka?
Jeśli skończyłeś studia na wymienionym kierunku (np. pedagogia, psychologia, logopedia, a także terapeutyka pedagogiczna i fizjoterapia) i jednocześnie chcesz działać w takich obszarach jak WWR, warto skorzystać z oferty edukacyjnej, jaką oferuje Elpax. W ramach organizowanych przez nas studiów podyplomowych https://elpax.pl/studia-podyplomowe/pedagogika-specjalna/wwr/ zapoznasz się z szeregiem zagadnień dotyczących:
- Chorób wieku dziecięcego, w tym chorób przewlekłych oraz towarzyszących im objawach i zaburzeniach.
- Diagnostyki dysleksji oraz zalecanych metod terapeutycznych.
- Wczesnego wspomagania rozwoju językowego u dzieci w różnym wieku.
- Metodologii działań rozumianych jako edukacja bazalna.
- Metodologii stymulowania umiejętności sensorycznych u dziecka i integrowania ich ze sobą.
Zajęcia organizowane przez nas mogą być też bardzo pomocne w zapoznawaniu się z problematyką dziecięcych zaburzeń emocjonalnych i adaptacyjnych, zaburzeń odżywiania, a także mózgowego porażenia dziecięcego i epilepsji.
WWR to szansa dla dzieci, które mimo określonych dysfunkcji, mogą – w ograniczonym lub całkowitym zakresie – nadrobić ewentualne opóźnienia psychoruchowe i już w okresie szkolno-przedszkolnym wejść na określoną ścieżkę edukacyjną.